Çimento Silosunda Hangi Ekipmanlar Olmalıdır?

Çimento Silosunda Hangi Ekipmanlar Olmalıdır?

Silo Ekipmanları, Silotop, Silo Üstü Jet Filtre, Kartuşlu Filtre, Silo Filtresi, Çimento Filtresi
Silo Ekipmanları, Silotop, Silo Üstü Jet Filtre, Kartuşlu Filtre, Silo Filtresi, Çimento Filtresi
 • Silo Ana Gövdesi:

  Genellikle 30m³ – 250m³ kapasite aralığında imal edilen siloların çapları kapasiteye göre değişiklik gösterebilir. Konik akış açısı 30 derecenin üzerine çıkarılmamalıdır. İklim şartları ve tanecik yapısına göre açı daha da dikleştirilebilir. Sac kalınlıkları, şase ayakları, temel betonu özellikleri belirlenirken tonaj, zemin etüdü, rüzgar, yağış oranı gibi etkenlere bağlı olarak hesaplamalar yapılarak projelendirilmelidir.

 • Silo Üstü Jet Pulse Filtre:

  Malzeme dolumu silobas kamyonlarının kompresörleri ile, pnömatik taşıma sistemi ile, serbest akma ile, bant konveyörler ile ya da helezon konveyörler ile yapılabilir. Bunlardan hangisi ile yapılırsa yapılsın silo üstü jet filtreye ihtiyaç olacaktır. Hava ile basılması durumunda içeriye giren havanın dışarıya tozsun bir şekilde atılması gerekir. Konveyorler ve serbest akma yöntemleri ile yapıldığında ise. Toz yukarıdan aşağıya hızla düştüğü için meydana gelen tozumadan kurtulmak için yine gereklidir. Silo üstü filtrelerin filtreleme alanları için kullanılan kartuşların metre karesi içeriye basılan hava miktarına göre belirlenir ve genellikle standart filtreleme alanlarında üretilirler.
  Silo Üstü Jet Filtreler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız..

 • Silo Üstü Emniyet Ventili:

  Acil durumlar için kullanılır. Siloya malzeme basılması esnasında giren havayı silo üstü filtre bakımının yapılmadığı dönemlerde karşılayamayabilir. Bunun gibi durumlarda içeride oluşan pozitif ya da negatif basınç en pahalı ürün olan silo gövdesine zarar verebilmektedir. Böyle durumlarda tamamen mekanik olarak hiçbir enerjiye ihtiyaç duymayan silo üstü emniyet ventili kapaklarını açarak iç basıncı dış basınca eşitler ve yüksek meblağlara ulaşabilecek olan zararı sıfıra indirir.
  Silo Üstü Emniyet Ventili ile ilgili daha detayı bilgi almak için tıklayınız..

 • Hava Jeti:

  Silonun malzemeyi akıtan bölümü olan konik kısma monte edilir. Malzeme boşaltılması esnasında ayarlanabilir timer ile yüzeye yapışabilecek olan ürünlerin yüzeyden kaldırılarak malzemenin akması sağlanır. Hava jetleri için dikkat edilmesi gereken konu hava beslemesi yapan kompresörden sonra hava kurutulmalıdır. Nemli havanın içeriye gönderilmesi durumunda ürünün nemlenmesine sebep olabilir. Bu da silonun içerisindeki ürünün taşlaşmasına sebep olabilmektedir.

 • Vibrasyon Koniği:

  Siloların dökülme ağız çapının küçük olması gerektiği durumlarda ya da büyük çaplı silolarda malzemenin oluşturduğu iç baskı kuvvetlerini yenebilmek amacı ile akışkan malzemeli silolarda da kullanılabilmektedir. Akışkanlığı düşük yapıdaki tozlar için kullanılması zorunludur; ancak orta seviye akışkanlıktaki tozlar için iterasyonun durumuna bağlı olarak kullanılmaktadır. Ürün çap ölçülerine bağlı olarak bir ila 4 adet vibrasyon motoru kullanılabilmektedir. Silo gövdesine kaynatılan flanş, poliüretan ya da kauçuktan üretilmiş esnek bir boğaza bağlandıktan sonra alt bölüme yetleştirilen vibro motorlar ile malzemenin akması sağlanmaktadır.
  Vibrasyon Koniği ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız..

 • Dolum Borusu:

  Silobas ya da pnömatik taşıma sistemi ile basılması durumlarında silolarda bulunmalıdır. Dolum için kullanılan hava debisine bağlı olarak doğru çap seçilmeli ve silo üstünde giriş yapılan bölümde geniş çaplı dirsek ya da bu noktalar için özel olarak üretilen dolum dirsekleri kullanılmalıdır.

 • Seviye Sensörü:

  Çimento Silolarında yaygın olarak kullanılan seviye sensörü bayrak tip ismi ile anılan seviye sensörleridir. Silonun otomasyon yapısına bağlı oalrak 220V ya da 24V seçilebilmektedir. Boş ve dolu göstergeleri için en az iki adet kullanılmalıdır.
  Seviye Sensörü ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız..

 • Load Cell (Yük Hücresi):

  Silodan gönderilen malzemelerin doldurulduğu araçlara yüklenen malzemenin miktarını ölçmek için iki yöntemden birisidir. Kamyon ya da silobasın üzerine çıkacağı bir kantar kullanılmayacaksa verilen malzeme load celler yardımı ile ektiltme yöntemiyle tartılabilir.

 • Sürgülü – Kelebek Vana (Klape)

  Silonun çıkış ağzına akışı kesebilmek için kullanılmalıdır. Tonaj fazla ise Sürgülü ya da bıçaklı klape ismi ile anılan vana türü kullanılmalıdır.
  Sürgülü klapeler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız..
  Kelebek klapeler ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız..

 • Yükleme (Dolum) Körüğü:

  Teleskobik şut ismi ile de anılan bu yükleme sistemi açık kasa kamyonlara ya da silobas kamyonlara tozuma yapmadan yüklenmesi için üretilmiş sistemlerdir. Bu sistem kullanılacaksa silo üretimi yapılmadan önce mutlaka körüğün bağlanacağı yükseklik için doğru bir hesaplama yapılmalıdır. Bir çok firma üretimi biten silolara yükleme körüğü takabilmek için silonun ayak yüksekliklerini daha sonradan yükseltmek durumunda kalmaktadır. Bu da büyük bir maliyete ve üretimin durmasına sebep olabilmektedir.

 • Helezon (Vida) Konveyor:

  Küçük siloların dolumunda ve hemen her türlü silonun kontrollü bir şekilde boşaltılmasında kullanılmaktadır. Bir boru ya da U şeklinde bükülmüş bir sac şasenin içerisine helisel yaprak yapısında bir mil üzerine kaynatılan taşıyıcılar ile devir kontrol edilerek daha kontrollü bir boşaltım sağlanmaktadır.

 • Hava Kilidi:

  Hücre Tekeri pnömatik taşıma hatlarında kapalı bir depo içerisinde hava ile birlikte bulunan malzemenin havayı depo içerisinde bırakarak sadece malzemeyi aşağıya indirmeye yaramaktadır.
  Hava Kilidi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için tıklayınız..

Bu yazı için yorumlar kapalı.